Mergi la conţinutul principal
  • Clear
Postat de STI-MAI la Lun, 08/03/2020 - 22:56

Conducerea

Lebedinschi

                                 Secretar de stat                                          

Datele personale

  • Numele, Prenumele: Lebedinschi Cornel

  • Data nasterii: 9 ianuarie 1980

  • Locul nașterii:  Republica Moldova

  • Nationalitate: Republica Moldova

  • E-mail: cornel.lebedinschi@mai.gov.md

Studii:

  • 2016 – 2019 – Școala Doctorală, Universitatea de Stat din Moldova;

  • 2014 – 2016 – Facultatea Relații Internaționale și Științe Politice, Universitatea de Stat din Moldova, Master în analiza politică și consulting politic;

  • 1997 – 2003 – Universitatea de Stat din Moldova, Licențiat în jurisprudență;

  • 1986-1997 – Școala medie din or. Briceni.

Educație și formare:

  • 2006 – Academia Internațională de Aplicare a Legii (ILEA),Budapesta, Ungaria, seminarul internațional în domeniul protecției martorilor;

  • 2006,2007,2008 – Cursul de perfecționare în domeniul protecției martorilor sub conducerea Șefului biroului de protecție a martorilor din Austria;

  • 2012 – Cursuri în domeniul „Managementul proiectelor”;

  • 2014 – Cursuri de perfecționare a managementului în domeniul protecției martorilor;

  • 2016 – Reuniunea conducătorilor subdiviziunilor de protecție a martorilor din UE;

  • 2019 – Cursuri în domeniul „Securitatea bancară și de afaceri” organizat de Institutul Bancar Român.

Experiență profesională:

  • August 2020 – prezent – Secretar de stat al MAI;

  • Aprilie 2016 – august 2020 – Ofițer principal securitatea informației al Direcției securitate internă a Departamentului securitate „MOLDINDCONBANK” SA;

  • Martie 2013 - aprilie 2016 – Șef adjunct al Direcției nr. 6 a Inspectoratului Național de Investigație al Inspectoratului General al Poliției al MAI;

  • Mai 2010 – martie 2013 – Inspector superior al Direcției Protecția Martorilor a MAI;

  • Februarie 2009- mai 2010 –Comisar adjunct pentru lucrul operativ al Comisariatului de Poliție r-l Hîncești, MAI;

  • Iulie 2005 – februarie 2010 – Șef al Serviciului „CENTRU” al CGP Chișinău, MAI;

  • Septembrie 2004 – iulie 2005 – Șef al Biroului combatere a infracțiunilor în locurile publice a Comisariatului General de Poliție mun. Chișinău , MAI;

  • Februarie 2003 – septembrie 2004 – Inspector superior serviciul „OMEGA”, al Direcției Combatere a Crimei Organizate, MAI;

  • Iunie 2001 – februarie 2003 – Inspector al Secției poliției criminale al Comisariatului de poliție r-l Briceni, MAI.

Limbii vorbite:

  • Franceza-B2
  • Engleza-A2
  • Rusa-Fluent
  • Ucraineană-B3
  • Româna –fluent

Starea civilă

  • Căsătorit, un copil.