Mergi la conţinutul principal
  • Clear
Postat de STI-MAI la Joi, 08/08/2019 - 08:43

Conducerea

Gheorghe Balan

                     Secretar general al ministerului                                          

Datele personale

  • Numele, Prenumele: Ianuș Erhan

  • Data nasterii: 24 august 1980

  • Locul nașterii: Hîncești, Republica Moldova

  • Nationalitate: Republica Moldova

  • E-mail: ianus.erhan@mai.gov.md

Studii:

  • 2017-2019 – Master Studii Europene, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, România;

  • 2010-2013 – Universitatea de Stat din Moldova, Doctor în drept;

  • 2004-2005 – Universitatea de Stat din Moldova, Magistru în drept;

  • 1997-2002 – Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Drept.

Educație și formare:

  • 2019– Conferențiar universitar, Universitatea de Studii Politice și Economice Europene „Constantin Stere”, Facultatea de Drept;

  • Septembrie 2018 – Formare de formatori, Institutul de Studii pentru Ordine Publică al MAI, București, România;

  • Martie-Aprilie 2018 – Managementul proiectelor, accesarea și gestionarea fondurilor UE, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, România;

  • Martie/iunie/octombrie 2017 – Institutul European de Studii Politice din Moldova;

  • Martie 2016 – formator în domeniul „Management și leadership”, Chișinău, Academia de Administrare Publică;

  • Februarie-Martie 2015 – Scrierea de proiecte și fundraising, Chișinău, Centrul de Formare Continuă a Camerei de Comerț și Industrie;

  • Noiembrie 2013 – Implementarea reformelor în domeniul securității transfrontaliere, Tbilisi, Georgia;

  • Septembrie 2013 – Interdicțiile la frontierele internaționale, Texas,SUA;

  • Mai 2013 – Managementul performanței, Chișinău, Academia de Administrare Publică;

  • Aprilie 2013 – Managementul schimbării, Viena, Austria.


Experiență profesională:

  • martie 2018 – iulie 2019 – Director interimar al Centrului integrat de pregătire pentru aplicarea legii al MAI;

  • martie 2017 – martie 2018– Șef-adjunct al Direcției management operațional, conducător al Portofoliului II în cadrul Unității de management al Programului privind implementarea Reformei Poliției, gradul special – comisar-șef, Inspectoratul General al Poliției al MAI;

  • noiembrie 2016 – martie 2017 – avocat;

  • octombrie 2012 – octombrie 2016 – Șef-adjunct al Departamentului Poliției de Frontieră al MAI;

  • noiembrie 2011 – octombrie 2012 – UNDP Moldova, consultant național pentru sporirea capacităților sectoriale ale Centrului de Armonizare a Legislației (Ministerul Justiției) în domeniul justiției, libertății și securității, vamal și al impozitării;

  • septembrie 2007 – prezent – Lector la disciplinele „Drept Contravențional” și „Drept Vamal” Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Drept, Departamentul Drept Public;

  • 2002 – 2010 – Serviciul Vamal.

Limbi vorbite

  • Româna (nativă)

  • Rusa

  • Engleza

Starea civilă

  • Căsătorit, un copil.