Mergi la conţinutul principal
  • Clear
Postat de STI-MAI la Vin, 12/27/2019 - 12:24

Conducerea

Gheorghe Balan

                                 Secretar de stat                                          

Datele personale

  • Numele, Prenumele: Golovaci Sergiu

  • Data nasterii: 08 august 1971

  • Locul nașterii: mun. Chișinău, Republica Moldova

  • Nationalitate: Republica Moldova

  • E-mail: sergiu.golovaci@mai.gov.md

Educație și formare:

  • 2005 – 2007 – Academia de Administrare Publică pe lângă Președintele Republicii Moldova;

  • 1995 – 2000 – Academia de Poliție ”Ștefan cel Mare”, mun. Chișinău – jurist;

  • 1988 – 1993 – Universitatea Tehnica din Moldova, Facultatea Radioelectronică, mun. Chișinău – inginer;

Sumarul calificărilor:

  • Ofițer în grad de colonel al serviciului salvare, inginer construirea și tehnologia computerelor, jurist, diplomă de master în drept specializarea drept public, master în administrație publică.

Experiență profesională:

  • noiembrie 2019 – prezent – Secretar de stat al MAI;

  • aprilie 2006 – prezent – membru al delegației Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control creată în baza acordului cu privire la principiile de reglementare pașnică a conflictului armat în regiunea transnistreana a Republicii Moldova, semnat de Republica Moldova și Federația Rusă la 21 iulie 1992;

  • ianuarie 2010 – noiembrie 2019 – Șef adjunct al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI;

  • octombrie 2008 – ianuarie 2010 – Șef Direcție Generală Analiză Monitorizare și Evaluare a Politicilor a MAI;

  • noiembrie 2005 – octombrie 2008 – adjunct al Ministrului Afacerilor Interne;

  • septembrie 2004 – noiembrie 2005 – Șef al Statului Major al MAI;

  • august 2003 – aprilie 2004 – Șef Secție, Șef adjunct al Direcției Securitate Internă a MAI;

  • aprilie 2002 – august 2003 – Șef Secție al Direcției Poliției Criminale a MAI;

  • iulie 1993 – aprilie 2002 – diverse funcții în cadrul MAI, de la expert al centrului expertize criminalistice până la inspector principal în cadrul Departamentului pentru combaterea crimei organizate și corupției al MAI.

Starea civilă

  • Căsătorit, doi copii.